Answer:
The painting is [tex]t = 10911.1 \ years \ old[/tex]
Step-by-step explanation:
From the question we are told that
The amount of carbon present after t year is
[tex]y(t) = y_o * e ^{-0.00012t}[/tex] {Note ; This is the function }
Here [tex]y(t)[/tex] is the amount of carbon-14 after time t
[tex]y_o[/tex] the original amount of carbon-14
Now given that the paint as at now contain 27% of the original carbon-14
Then it mean that
[tex]y(t) = 0.27 y_o[/tex]
So the equation is represented as
[tex]0.27 y_o = y_o * e ^{-0.00012t}[/tex]
=> [tex]0.27 = * e ^{-0.00012t}[/tex]
=> [tex]ln(0.27) = -0.00012t[/tex]
=> [tex]- 1.30933 = -0.00012t[/tex]
=> [tex]t = \frac{-1.30933}{-0.00012}[/tex]
=> [tex]t = 10911.1 \ years[/tex]