Respuesta :

Answer:

[tex]\boxed{F_{net} = 28.7 \ N}[/tex]

[tex]\boxed{a = 2.1 \ m/s^2}[/tex]

Explanation:

Finding the net force:

Firstly , we'll find force of Friction:

[tex]F_{k} = (micro)_{k}mg[/tex]

Where [tex](micro)_{k}[/tex] is the coefficient of friction and m = 13.6 kg

[tex]F_{k} = (0.16)(13.6)(9.8)\\[/tex]

[tex]F_{k} = 21.32 \ N[/tex]

Now, Finding the net force:

[tex]F_{net} = F - F_{k}\\F_{net} = 50 - 21.32\\[/tex]

[tex]F_{net} = 28.7 \ N[/tex]

Finding Acceleration:

[tex]a = \frac{F_{net}}{m}[/tex]

[tex]a = \frac{28.7}{13.6}[/tex]

[tex]a = 2.1 \ m/s^2[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico