A tennis player swings her 1000 g racket with a speed of 12 m/s. She hits a 60 g tennis ball that was approaching her at a speed of 15 m/s. The ball rebounds at 40 m/s.
A) How fast is her racket moving immediately after the impact? You can ignore the interaction of the racket with her hand for the brief duration of the collision.
_________m/s
B) If the tennis ball and racket are in contact for 7.00, what is the average force that the racket exerts on the ball?
_________N

Respuesta :

The velocity and force are required.

The speed of the racket is 8.7 m/s

The required force is 471.43 N.

[tex]m_1[/tex] = Mass of racket = 1000 g

[tex]m_2[/tex] = Mass of ball = 60 g

[tex]u_1[/tex] = Initial velocity of racket = 12 m/s

[tex]u_2[/tex] = Initial velocity of ball = -15 m/s

[tex]v_1[/tex] = Final velocity of racket

[tex]v_2[/tex] = Final velocity of ball = 40 m/s

[tex]\Delta t[/tex] = Time = 7 ms

The equation of the momentum will be

[tex]m_1u_1+m_2u_2=m_1v_1+m_2v_2\\\Rightarrow v_1=\dfrac{m_1u_1+m_2u_2-m_2v_2}{m_1}\\\Rightarrow v_1=\dfrac{1\times 12+0.06\times (-15)-0.06\times 40}{1}\\\Rightarrow v_1=8.7\ \text{m/s}[/tex]

Force is given by

[tex]F=m_2\dfrac{v_2-u_2}{\Delta t}\\\Rightarrow F=0.06\times \dfrac{40-(-15)}{7\times 10^{-3}}\\\Rightarrow F=471.43\ \text{N}[/tex]

Learn more:

https://brainly.com/question/19689434?referrer=searchResults

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico