Respuesta :
Answer:
The first unit price ($0.30/balloon) beats the second ($0.32/balloon).
Step-by-step explanation:
4 packages of 15 balloons for $18 works out to 1 package of 15 balloons for $18/4, or $4.50. That'd be
$4.50
---------------- = $0.30/balloon.
15 balloons
Next: 5 packages of 10 for $16 works out to 1 package of 10 for $16/5, or
1 package of 10 for $3.20. That'd be
$3.20
----------------- = $0.32/balloon
10 balloons
The first unit price ($0.30/balloon) beats the second ($0.32/balloon).
If Bella understands the math involved in finding unit costs and actually does the work prior to buying anything, then I'm comfortable with her buying habits.
Both deals are almost same.
We have a girl Bella who is buying balloons for a back to school celebration. She sees there are 4 packages of 15 balloons for $18 and 5 packages of 10 balloons for $16.
We want to know which is a better deal with appropriate reason. We have to morally investigate on the basis of our thinking whether or not Bella's buying habits are good or not.
If 'n' balloons cost $ x, then the cost of 1 balloon will be?
The cost of 1 balloon will be = [tex]\frac{x}{n}[/tex] (in dollars)
Now, according to question -
Case 1 :
The total number of balloons are 15 x 4 = 60 balloons.
The cost of these 60 balloons is $ 18.
Cost of 1 balloon = [tex]\frac{18}{60}[/tex] = $ 0.3
Case 2 :
The total number of balloons are 10 x 5 = 50 balloons.
The cost of these 60 balloons is $ 16.
Cost of 1 balloon = [tex]\frac{16}{50}[/tex] = $ 0.32
It can be concluded that the both deals are almost same and i think that it is okay to spend a bit amount of money for a back to school party.
To solve more questions on unitary method, visit the link below -
https://brainly.com/question/14793162
#SPJ2