micklethepickle micklethepickle
  • 16-07-2020
  • Mathematics
contestada

4. A build-your-pasta restaurant charges a flat fee of $2.50 for pasta and $0.75 per ingredient. How much
does the pasta cost for 4 ingredients?
y =
I
The pasta plate will cost $​

Respuesta :

swan85 swan85
  • 16-07-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

The pasta plate will cost $​ 5.5

y=4x+2.5 ( x is the number of ingredients)

$​ 2.5+(4*0.75)= 5.5 dollars

Answer Link

Otras preguntas

please help i dont get this at all
Joy invests $12,000 at 11% simple interest for 1 year. How much is in the account at the end of the 1 year period?
The relationship between numbers in list X and list Y follows the rule Y = X +2.05 what diagram shows this relationship
Simplify: 3/5 __ 9/10
An 8.30 kg crate is pushed with a 17.7 N force. How fast does it accelerate?
find the equivalent measure of -30A. -π/3B. -2π/9C. -π/6D. -π/9​
Find the least value for n for which Sn is greater than 163. a1 = 4, r = .98
What is the value of x? The square root of 2x =4
PLEASE HELP !!!!! URGENT!! Macnaughton explains that her illustrated documentaries rely heavily on observing the world around her – what other types of visual
What can prevent your ability to refocus, unify, or otherwise reinforce the message of your essay?
ACCESS MORE