kissa brought an item at Tsh 250,000/= she sold it by a certain price and got loss of 1/4 of the buying price. find the percentage loss.​

Respuesta :

Answer:

Loss %age = 25%

Step-by-step explanation:

Cost Price of Item = 250,000/-

Loss = 1/4 = 0.25 of 250,000

=> 62,500 /-

%age Loss = [tex]Loss*100/Cost Price[/tex]

=> 62,500 * 100 / 250,000

=> 6,250,000/250,000

=> 25 %

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico