The owner of a computer repair shop has determined that their daily revenue has mean $7200 and standarddeviation $1200. The daily revenue totals for the next 30 days will be monitored. What is the probability thatthe mean daily revenue for the next 30 days will be between $7000 and $7500

Respuesta :

Answer:

[tex]P(7000<\bar X<7500)[/tex]

And we can use the z score formula to solve this problem

[tex]z=\frac{x-\mu}{\frac{\sigma}{\sqrt{n}}}[/tex]

And replacing we got:

[tex] z = \frac{7000-7200}{\frac{1200}{\sqrt{30}}}= -0.913[/tex]

[tex] z = \frac{7500-7200}{\frac{1200}{\sqrt{30}}}= 1.369[/tex]

And we can find this probability with the normal standard distribution and with this difference:

[tex]P(-0.913<z<1.369)=P(z<1.369)-P(z<-0.913)= 0.9145 -0.1806= 0.7339[/tex]

Step-by-step explanation:

Let X the random variable that represent the daily revenue of a population, and for this case we know the distribution for X is given by:

[tex]X \sim N(7200,1200)[/tex]  

Where [tex]\mu=7200[/tex] and [tex]\sigma=1200[/tex]

We are interested on this probability

[tex]P(7000<\bar X<7500)[/tex]

And we can use the z score formula to solve this problem

[tex]z=\frac{x-\mu}{\frac{\sigma}{\sqrt{n}}}[/tex]

And replacing we got:

[tex] z = \frac{7000-7200}{\frac{1200}{\sqrt{30}}}= -0.913[/tex]

[tex] z = \frac{7500-7200}{\frac{1200}{\sqrt{30}}}= 1.369[/tex]

And we can find this probability with the normal standard distribution and with this difference:

[tex]P(-0.913<z<1.369)=P(z<1.369)-P(z<-0.913)= 0.9145 -0.1806= 0.7339[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico