Kobe’s birthday is in July and it is always hot. This year, he wants to have popsicles as a cool snack. If Kobe expects 90 people to be at the party, does it make more sense to buy 100 pack of popsicles or multiple 16-packs?

Answer:
100 pack
Step-by-step explanation:
Well first just calculate the cost. 16 * 6 = 96
1.75 * 6 = 10.5
100 popsicles is cheaper.