Respuesta :

Answer:

if we ignore air resistance .. which might slow her down a lot towards the end of the 7 seconds.. but we will just ignore that for this question

Explanation:

then V=Vo+a*t

Vo=0

V=a*t

V=9.8(7)

V=68.6 m/s  just a little over 150 MPH.. but.. I think terminal velocity is close to 120... soo hmm maybe about that fast... but that with air resistance.. so this problem depends a lot on if you're going to ignore that

ACCESS MORE
EDU ACCESS