Correct question:
if 405 mL of 6.0 M HNO₃ is used to make a 3:1 dilution what is the morality of the dilution
Answer:
the morality of the dilution is 4 M
Explanation:
Given;
total volume of HNO₃ = 405 mL
concentration of HNO₃ = 6.0 M
dilution ratio 3:1
This dilution ratio implies mixing 2 parts of the solute (HNO₃) with 1 part of solvent (water).
2 parts of HNO₃ will be 270 mL
1 part of water will be 135 mL
morality of the dilution = (270 mL / 405 mL) x 6.0 M
morality of the dilution = 0.6667 x 6.0 M
morality of the dilution = 4 M
Therefore, the morality of the dilution is 4 M