Block Island TV currently sells large televisions for $380. It has costs of $290. A competitor is bringing a new large television to market that will sell for $320. Management believes it must lower the price to $320 to compete in the market for large televisions. Marketing believes that the new price will cause sales to increase by 10%, even with a new competitor in the market. Block Island TV sales are currently 120,000 televisions per year. What is the target cost if the company wants to maintain its same income level, and marketing is correct (rounded to the nearest cent)

Respuesta :

Answer:

$238.18

Explanation:

For calculation of target cost first we need to follow some steps which is shown below:-

Step 1

Operating income before = Sold television - Cost

= $380 - $290

= $90

Step 2

Total operating income = $90 × 120,000

= 10,800,000

Step 3

New sales in units = Target operating income ÷ Increase percentage

= 10,800,000 ÷ (120,000 × 110%)

= 10,800,000 ÷ 132,000

= $81.82

Finally

So, the Target cost = Lower price - New sales in units

= $320 - $81.82

= $238.18

ACCESS MORE
EDU ACCESS