badillakatie badillakatie
  • 30-04-2020
  • Mathematics
contestada

A box of 21 holiday cards sell for $3.99 what is the unit price per card

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 21-05-2022

Answer:

  $0.19

Step-by-step explanation:

The price per card is found by dividing the price by the number of cards.

__

  $3.99/(21 cards) = $0.19/card

The unit price is $0.19 per card.

Answer Link

Otras preguntas

where does photosynthesis take place in a plants cell?
in the expression 12a+5, identify the coefficient
At 400 K, a volume of gas has a pressure of 0.40 atmospheres. What is the pressure of this gas at 273 K?
4a²+4a   x a²-5aa²-25         8a
What is the median of 37, 39,40, 42,42, 45, 48, 49, 51, 52?
60% of what number is 12 ?
Why did the mission of San Buenaventura close?
Square root of 4+2 root 3
Aretha had $0.85 in nickels and dimes. She has 2 more nickels than dimes. How many nickels and dimes does she have?
What did Henry James describe as "loose baggy monsters"? a) novels b) plays c) the English d) publishers e) his trousers