PLZ HELP ME i don’t get this

Explanation:
(i) Height of tree, h = 4 m
Mass of Ninja, m = 30 kg
The gravitational potential energy on the top branch of the tree is given by :
[tex]P=mgh[/tex]
g is acceleration due to gravity
[tex]P=30\ kg\times 9.8\ m/s^2\times 4\ m\\\\P=1176\ J[/tex]
(ii) If he were at a height of 2 meters from the ground, its potential energy will be :
[tex]P=mgh[/tex]
g is acceleration due to gravity
[tex]P=30\ kg\times 9.8\ m/s^2\times 2\ m\\\\P=588\ J[/tex]
Therefore, this is the required explanation.