Respuesta :

Answer:

1.3m/s^2

2.0.2m/s^2

Explanation:

1. By Newton's Second Law (for balanced forces

F=ma

48N=16kg×acceleration

Acceleration = 48N/16kg

= 3m/s^2

2.F=ma

40N=200kg × acceleration

Acceleration = 40N/200kg

. = 0.2 m/s^2

Hope this helps!

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico