Respuesta :

Answer: The molarity of solution is 2 M

Explanation:

Molarity of a solution is defined as the number of moles of solute dissolved per liter of the solution.

[tex]Molarity=\frac{n\times 1000}{V_s}[/tex]

where,

n = moles of solute = 1.4

[tex]V_s[/tex] = Volume of solution in ml = 700 ml

Now put all the given values in the formula of molality, we get

[tex]Molality=\frac{1.4\times 1000}{700}=2mole/L[/tex]

Therefore, the molarity of solution is 2 M

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico