Answer:
The height of the can is 4 inches.
Step-by-step explanation:
Cylinder:
Given that, the surface area of the soup can is 51.84 in².
The diameter of the can is 3 inches.
Then, radius of the can [tex]=\frac{Radius}{2}[/tex]
[tex]=\frac32[/tex] inches
=1.5 inches
Total surface area of the cone is = 2πrh+2πr²
[tex]=2\pi (1.5)h+2\pi (1.5)^2[/tex] in².
[tex]=2\pi (1.5)(h+1.5)[/tex] in².
=3π(h+1.5) in².
So,
3π(h+1.5)=51.84
[tex]\Rightarrow (h+1.5)=\frac{51.84}{3\pi}[/tex]
[tex]\Rightarrow h=\frac{51.84}{3\pi}-1.5[/tex]
⇒h=5.5-1.5
⇒h=4 inches
The height of the can is 4 inches.