Respuesta :
Answer:
Explanation:
Product 1
RC = 22.5
NRV = Estimated Selling price - Estimated cost to dispose 40-5=35
NRV-PM = 35-(40*0.30 ) = 23
Cost = 20
lower-of-cost-or-market = 20
Product 2
RC = 27
NRV = Estimated Selling price - Estimated cost to dispose 65-13=52
NRV-PM = 52-(65*0.30) = 32.5
Cost = 35
lower-of-cost-or-market = 32.50
Explanation In Details
The company will compare between their historical cost and the net realizable value
Product 1:
Selling price 40 less 30% profit = 40 x ( 1 - 30%) = 28
To dispose the good the company must incur in $5 cost
leaving a net realizable value of $23
as this is higher than the $20 historical cost Product 1 is valued at $20 (the lowest)
Product 2
Same calcualtion:
seeling price ( 1 - gross prifit ) - cost to dispose
60 x (1 - 30%) - 13 = 32.50
The historical cost is higher therefore, pick the net realizable valeu which is lower.