The grocery store sells laundry detergent for $11.99 for 84 oz. What is the price per ounce?
Round to the nearest hundredth.

Respuesta :

Answer:

$0.14

Step-by-step explanation:

Hello!

To find the price per ounce you divide the total cost by the number of ounces

11.99/84 = 0.1427

Round to nearest hundredth

0.14

The answer is $0.14

Hope this helps!

ACCESS MORE