Answer: The concentration of the diluted solution is 0.635 M.
Explanation:
The given data is as follows.
[tex]M_{1}[/tex] = 12.7 M, [tex]V_{1}[/tex] = 25.0 ml = 0.025 L (as 1 ml = 0.001 L)
[tex]M_{2}[/tex] = ? , [tex]V_{2}[/tex] = 0.5 L
Therefore, we will calculate the molarity of the solution as follows.
[tex]M_{1}V_{1} = M_{2}V_{2}[/tex]
[tex]12.7 M \times 0.025 L = M_{2} \times 0.5 L[/tex]
[tex]M_{2}[/tex] = 0.635 M
Thus, we can conclude that the concentration of the diluted solution is 0.635 M.