Respuesta :
Answer : The molarity of a solution is, 0.0337 M
Explanation : Given,
Mass of [tex]MgI_2[/tex] = 468 mg = 0.468 g (1 mg = 0.001 g)
Volume of solution = 50.0 mL
Molar mass of [tex]MgI_2[/tex] = 278 g/mole
Molarity : It is defined as the number of moles of solute present in one liter of volume of solution.
Formula used :
[tex]\text{Molarity}=\frac{\text{Mass of }MgI_2\times 1000}{\text{Molar mass of }MgI_2\times \text{Volume of solution (in mL)}}[/tex]
Now put all the given values in this formula, we get:
[tex]\text{Molarity}=\frac{0.468g\times 1000}{278g/mole\times 50.0mL}=0.0337mole/L=0.0337M[/tex]
Therefore, the molarity of a solution is, 0.0337 M
The molarity of the solution formed is 0.0337 M
From the question,
We are to determine the molarity of the solution formed.
First, we will determine the number of moles MgI₂ dissolved
Mass of MgI₂ dissolved = 468 mg = 0.468 g
From the formula
[tex]Number\ of\ moles = \frac{Mass}{Molar\ mass}[/tex]
Molar mass of MgI₂ = 278.1139 g/mol
∴ Number of moles of MgI₂ present = [tex]\frac{0.468}{278.1139}[/tex]
Number of moles of MgI₂ present = 0.001682764 mole
Now,
For the molarity of the solution formed,
Using the formula
[tex]Molarity = \frac{Number\ of\ moles}{Volume}[/tex]
Volume of the solution = 50.0 mL = 0.050 L
∴ Molarity of the solution = [tex]\frac{0.001682764}{0.050}[/tex]
Molarity of the solution = 0.033655
Molarity of the solution ≅ 0.0337 M
Hence, the molarity of the solution formed is 0.0337 M
Learn more here: https://brainly.com/question/19708175