Guillermo is a professional deep water free diver.

His altitude (in meters relative to sea level),x seconds after diving, is modeled by

g(x)= 1/20x(x-100)

How many seconds after diving will Guillermo reach his lowest altitude?

Respuesta :

Answer:

100 seconds

Step-by-step explanation:

Guillermo's altitude (height) is given as:

[tex]g(x)= \frac{1}{20} x(x-100)[/tex]

His lowest altitude will be when he is at the sea floor, at g(x) = 0.

Hence, the time (x), when g(x) = 0 is:

[tex]0 = \frac{1}{20} x(x-100)\\\\0 = \frac{1}{20}(x^2 - 100x)[/tex]

Multiplying by 20:

[tex]=> x^2 - 100x = 0 \\\\x^2 = 100x[/tex]

Divide both sides by x:

x = 100 secs

He will be at his lowest altitude in 100 seconds.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico