Answer:
Step-by-step explanation:
Let the amount in the savings account with 11% interest =x
She has $300 more in the 14% account.
Therefore amount saved at 14%=x+300
Simple Interest= Principal X (Rate/100) X Time
Since, the time is not given, we assume an annual interest.
Therefore, Time =1 Year
Total Interest = $110
Now, our total interest will be a sum of the interest earned at 11% and the interest earned at 14%.
[tex]110=(x*0.11*1)+[(x+300)*0.14*1]\\110=0.11x+0.14x+42\\110=0.25x+42\\\text{Subtract 42 from both sides}\\110-42=0.25x+42-42\\68=0.25x\\\text{Divide both sides by 0.25 to obtain x}\\\frac{68}{0.25} =\frac{0.25x}{0.25} \\x=\$272[/tex]
Therefore:
Cheers!