Respuesta :
Answer:
1.6 seconds
Step-by-step explanation:
just trust me bro
The approximate time that it takes the ball to hit the ground again after initial motion is; 1.6 seconds
How to find time in projectiles?
From the formula; h(t) = -16t² + vt + s
where;
t = time in air
v = starting upward velocity,
s = the objects starting height.
From ground (s), the starting height is 0,
The ball's initial velocity (v) = 25 ft/s
Thus;
h(t) = 16t² + (25)t + 0
0 = -16t² + 25t
Thus;
16t² = 25t
t = 25/16
t = 1.56 ≈ 1.6 s
Read more about Projectiles at; https://brainly.com/question/24216590