Respuesta :
Answer:
a) v1=6.17m/s v2=1.26m/s
b) 14.5J
Explanation:
a) In this case we have to take into account the momentum conservation and energy conservation.
[tex]p_i=p_f\\\\m_1v_1+m_2v_2=m1v_1'+m_2v_2'\\\\[/tex]
Furthermore, the x component and vertical component of the total momentum has to conserve:
[tex]p_{ix}=p_{fx}\\\\m_1v_1+0=m_1v_1'cos\theta_1+m_2v_2'cos\theta_2\\\\p_{iy}=p_{fy}\\\\m_2v_2=m_1v_1'sin\theta_1-m_2v_2'sin\theta_2[/tex]
By replacing the values of m1, m2, v1' and v2' in both equations for px and py we obtain (it is necessary to take into account the correct angle theta1 and theta2 are angles respect to the horizontal axis.):
theta1 = 90-40=50°
theta2 = 90-21=69°
[tex](78kg)v_1=(78kg)(6.20m/s)cos50\°+(58kg)(8.2m/s)cos69\°\\\\v_1=6.17m/s[/tex]
and for v2:
[tex](58kg)v_2=(78kg)(6.2m/s)sin50\°-(58kg)(8.2m/s)sin69\°\\\\v_2=-1.26m/s[/tex]
the minus sing is because of the direction of v2.
b) The losses in energy can be computed by using the expression:
[tex]\Delta E_k=E_{ik}-E_{fk}[/tex]
Hence, by replacing we get:
[tex]E_{ik}=\frac{1}{2}(m_1v_1^2+m_2v_2^2)=1530.7J\\\\E_{fk}=\frac{1}{2}(m_1v_1'^2+m_2v_2'^2)=1545.2J\\\\\Delta E_{k}=14.5J[/tex]
hope this helps!
Answer:
(a) the speed of Sam was 10.44 m/s and
the speed of Abigail was 2.42 m/s
(b) Decreased by 973.158 J or ΔKE = -973.158 J
Explanation:
Here we have
Initial total momentum = final total momentum
Final total momentum = m₁ 6.2(sin 40 i + cos 40 j) + m₂ 8.2 (-sin 21 i + cos 21 j)
Where m₁ = Mass of Sam = 78.0 kg
m₂ = Mass of Abigail = 58.0 kg
Therefore
m₁ 6.2(sin 40 i + cos 40 j) + m₂ 8.2 (-sin 21 i + cos 21 j)
310.85 i 370.459 j + -170.44 i + 444.01 j
= 140.41 i + 814.5 j
(a) Therefore since the direction of motion of Sam is in the x direction and Abigail in the y direction, we have
we have
78 × v₁ₓ + 58 × 0 = 78 × 4.75 + 58×7.66
v₁ₓ = 10.44 m/s
Similarly
78×0 + 58×v₂ₙ = 78 × 3.99 - 58× 2.94
v₂ₙ = 140.4/58 = 2.42 m/s
Therefore the speed of Sam was 10.44 m/s and
the speed of Abigail was 2.42 m/s
Their total kinetic energy before collision was
KE initial = 0.5×78×10.44² + 0.5×58×2.42²
= 4422.28 J
Their Kinetic energy after collision is
0.5×78×6.2² + 0.5×58×8.2² = 3449.12
Therefore, their Kinetic energy decreased by
4422.28 J - 3449.12 J = 973.158 J