Answer:
(a) maximum positive reaction at A = 64.0 k
(b) maximum positive shear at A = 32.0 k
(c) maximum negative moment at C = -540 k·ft
Explanation:
Given;
dead load Gk = 400 lb/ft
live load Qk = 2 k/ft
concentrated live load Pk =8 k
(a) from the influence line for vertical reaction at A, the maximum positive reaction is
[tex]A_{ymax}[/tex] = 2*(8) +(1/2(20 - 0)* (2))*(2 + 0.4) = 64 k
See attachment for the calculations of (b) & (c) including the influence line