Respuesta :
Answer:
0.0198 dollars
Explanation:
We first obtain the total energy drawn by the light bulb in kilowatt-hour (kW-hr) using the following relationship;
Energy = power rating x time
Given;
power rating = 60W,
time = 3hrs
Therefore,
Energy consumed = 60W x 3hr
Energy consumed = 180W-hr = 0.18kW-hr
We then multiply this energy in kW-hr by he amount charged per unit kW-hr as follows;
Given that 1kW-hr= 0.11 dollars
0.18kW-hr = 0.18 x 0.11
= 0.0198 dollars
Answer:
$0.0198
Explanation:
Commercial power is consumed in kilowatt-hours (kWh).
kWh is the energy supplied by a rate of working of 1000 W in 1 hours.
Most utility company sells electric energy in units of kWh
From the question,
Total energy consumed by the light bulb when for 3 hours = (60×3/1000) kWh = 0.18 kWh.
If the utility company charges $0.11 for 1 kWh.
I.e,
1 kWh = $0.11
Then, 0.18 kWh = 0.11(0.18) = $0.0198
Hence the cost of such mistake is = $0.0198