Respuesta :
Answer:
Material Price Variance= $301 Unfavorable
Material Quantity Variance= $283 Favorable
Total direct materials variance for oil for June $ 18 Unfavorable
Material Price Variance= $305 Unfavorable at the time of purchase
Explanation:
Guillermo's Oil and Lube Company
Actual number of oil changes performed: 980
Actual number of quarts of oil used: 6,020 quarts
Actual price paid per quart of oil: $5.10
Standard price per quart of oil: $5.05
Material Price Variance= (Actual Price * Actual Quantity)- (Standard Price * Actual Quantity)
Material Price Variance= ($5.10 *6,020)-($5.05 *6,020)= $ 30702- $ 30401
Material Price Variance= $301 Unfavorable
Material Quantity Variance= (Standard Price * Actual Quantity)-(Standard Price * Standard Quantity)
Material Quantity Variance=($5.05 *6,020)-($5.05 *6.2 * 980)=($5.05 *6,020)-($5.05 *6076)
Material Quantity Variance=$ 30401-30683.8= 282.8
Material Quantity Variance= $283 Favorable
Total direct materials variance for oil for June=$301 Unfavorable- $283 Favorable= $ 18 Unfavorable
3. Material Price Variance= (Actual Price * Actual Quantity)- (Standard Price * Actual Quantity)
Material Price Variance= ($5.10 *6,100)-($5.05 *6,100)= $ 31110- $ 30805
Material Price Variance= $305 Unfavorable
The total Direct materials variance for oil for June is $18, an Unfavourable outcome. Material Price Variance is $305, which gives an unfavourable outcome at the time of purchase of 6,100 quarts for June.
What is Material Variance?
This is the difference between the actual costs incurred for the direct materials and the expected (or normal) costs of those items. It is useful for determining a business's ability to determine the cost of assets close to its target.
Calculation of Materials Price Variance:
[tex]1.\rm\,Material \,Price\, Variance = Actual \,Price \times\, Actual \,Quantity)- (Standard\, Price\, \times \,Actual \, Quantity)\\\\\rm\,Material\, Price \,Variance= (\$5.10 \times 6,020)-(\$5.05 \times6,020)\\\\\rm\,Material\, Price \,Variance= \$30702- \$30401\\\\\rm\,Material \, Price \, Variance = \$301 \rm\, Unfavourable[/tex]
Calculating Material Quantity Variance:
[tex]2.\rm\,Material \, Quantity \, Variance= (Standard\, Price \times Actual \, Quantity)-(Standard\, Price \times Standard \, Quantity)\\\\Material \,Quantity \,Variance = (\$5.05 \times 6,020) - (\$5.05 \times 6.2 \times 980) = (\$5.05 \times 6,020) - (\$5.05 \times 6076)\\\\Material\, Quantity\, Variance =\$ 30401- \$30683.8 = \$282.8\\\\Material \, Quantity \, Variance =\$283,\,favourable[/tex]
[tex]\rm\,Total \, direct \, materials \, variance = \$301 (Unfavourable) - \$283(Favourable) \\Total \, direct \, materials \, variance = \$18 \, Unfavourable\\[/tex]
Total Direct Materials Variance is equal to $18, that is Unfavourable in nature.
Calculating further the Material Price Variance when the actual number of quarts of oil purchased in June had been 6,100 quarts:
[tex]3. \rm\,Material \,Price \,Variance= (Actual\, Price \times Actual \, Quantity) - (Standard\, Price \times \times Actual\, Quantity)\\\rm\,\\Material \,Price \,Variance = ($5.10 \times 6,100) - ($5.05 \times 6,100) \\\rm\,\\Material \,Price \,Variance = \$ 31110 - \$ 30805\\\rm\,\\Material\, Price \,Variance= $305, \,\rm\,Unfavourable\\\\[/tex]
Hence, The total Direct materials variance for oil for June is $18, an Unfavourable outcome, and Material Price Variance is $305, which gives an unfavourable outcome at the time of purchase of 6,100 quarts for June.
To learn more about Materials Variance, refer to the link:
https://brainly.com/question/25417216