Respuesta :
Answer:
0.0545 m/s2
Explanation:
19.2 cm = 0.192 m
We can convert rpm (revolution per minute) to angular velocity rad/s knowing that each revolution is 2π rad and each minute is 60 seconds.
57 rpm = 57 * 2π / 60 = 6 rad/s
86 rpm = 86 * 2π / 60 = 9 rad/s
The angular acceleration of the sprocket is the change in angular velocity per unit of time
[tex]\alpha = \frac{\Delta \omega}{\Delta t} = \frac{9 - 6}{10.7} = 0.284 rad/s^2[/tex]
The tangential acceleration of the pedal is the product of its angular acceleration and the radius of rotation, aka the pedal arm length L = 0.192 m
[tex]a_T = \alpha*L = 0.284*0.192 = 0.0545 m/s^2[/tex]
Answer:
Tangential acceleration=[tex]a_{t}[/tex]=0.029233 m/s^2
Explanation
tangential acceleration=[tex]\alpha *r[/tex]
[tex]\alpha[/tex]=ω/t
alpha=2[tex]\pi[/tex]((86/60)-(57/60))/10.7
[tex]\alpha[/tex]=0.2838 m/s^2
at=[tex]\alpha[/tex]*r
radius=d/2=20.6/2=10.3 cm=0.103 m
at=0.2838*0.103=0.029233 m/s^2