Suppose it is known that the distribution of purchase amounts by customers entering a popular retail store is approximately normal with mean $100 and standard deviation $10. What is the probability that a randomly selected customer spends less than $105 at this store?

Respuesta :

Answer:

69.15% probability that a randomly selected customer spends less than $105 at this store

Step-by-step explanation:

Problems of normally distributed samples are solved using the z-score formula.

In a set with mean [tex]\mu[/tex] and standard deviation [tex]\sigma[/tex], the zscore of a measure X is given by:

[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.

In this problem, we have that:

[tex]\mu = 100, \sigma = 10[/tex]

What is the probability that a randomly selected customer spends less than $105 at this store?

This is the pvalue of Z when X = 105. So

[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]

[tex]Z = \frac{105 - 100}{10}[/tex]

[tex]Z = 0.5[/tex]

[tex]Z = 0.5[/tex] has a pvalue of 0.6915

69.15% probability that a randomly selected customer spends less than $105 at this store

Answer:

The probability that a randomly selected customer spends less than $105 at this store is 0.6915 or 69.15%

Step-by-step explanation:

1. Let's review the information given to us to answer the question correctly:

Mean of the purchase amounts by customers entering a popular retail store = $ 100

Standard deviation of the purchase amounts by customers entering a popular retail store = $ 10

2. What is the probability that a randomly selected customer spends less than $105 at this store?

For calculating the probability, we need to find the z-score first, this way:

X = 105

z-score = (X - μ)/σ

Replacing with the values we have:

z-score = 105 - 100/10

z-score = 5/10 = 0.5

Now, let's calculate the probability, using the z-table:

p (z = 0.5) = 0.6915

The probability that a randomly selected customer spends less than $105 at this store is 0.6915 or 69.15%

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico