Answer:
Maximum compression = 77.5cm
Explanation:
We are given that;
mass; m = 3 x 10^(5) m/s
Speed; v = 2 m/s
Spring Constant; k = 2 x10^(6) N/m
From conservation of energy. Kinetic energy is transformed into potential energy of spring
Kinetic energy = (½)mv ²
Elastic potential energy of spring = (½)kΔx²
Thus,
(½)mv² = (½)kΔx²
1/2 will cancel out and we have;
mv² = kΔx²
Now we are looking for maximum compression which is Δx, so let's make Δx the subject of the formula;
Δx² = mv²/k
Δx = √(mv²/k)
Plugging in relevant values;
Δx = √((3 x 10^(5) x 2²)/2 x10^(6))
Δx = √(0.6) = 0.775 m ≈ 77.5 cm