Respuesta :

Answer:

V=376.99 in

Step-by-step explanation:

V=πr^2h /3

V=3.14*6^2*10/3

V=376.99

Answer:

V = 120pi in^3 or approximately 376.8 in^3

Step-by-step explanation:

The volume of a cone is given by

V = 1/3 pi r^2 h

V = 1/3 pi (6)^2 (10)

V = 120 pi

If we approximate pi by 3.14

V = 120 (3.14)

376.8 in^3

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico