A scientist measures the change in height per second of a diving osprey as −198 feet per second. Find the change in the osprey's position after 2 seconds.

Respuesta :

Answer:

-396 feet

Step-by-step explanation:

If the change in height per second of the diving osprey is -198 feet per second, to know the change of height after 2 seconds, we can multiply the velocity (-198 feet per second) by the number of seconds (2 seconds):

Change in position = -198 * 2 = -396 feet

We can also make a rule of three to solve this problem:

1 second -> -198 feet

2 seconds -> X feet

1/2 = -198/X

X = -198 * 2 = -396 feet

ACCESS MORE
EDU ACCESS