Respuesta :
Answer:
the required value is [tex]x(t) = \frac{7}{4} e^{-3t}-\frac{3}{4} e^{-7t}[/tex]
Explanation:
Given that,
mass, m = 1kg
spring constant k = 21N/M
damping force = [tex]-\beta\frac{dx}{dt} = \frac{-10dx}{dt}[/tex]
[tex]\beta = 10[/tex]
By Newtons second law ,
The diffrential equation of motion with damping is given by
[tex]m\frac{d^2x}{dt^2} = -kx-\beta\frac{dx}{dt}[/tex]
substitute the value of m =1kg, k = 21N/M, and [tex]\beta = 10[/tex]
[tex]1\frac{d^2x}{dt^2} = -21x=10\frac{dx}{dt}[/tex]
[tex]\frac{d^2x}{dt^2} + 10\frac{dx}{dt} + 21x = 0[/tex]
suppose the equation of the form [tex]x =e^m^t[/tex],
and the auxilliary equation is given by
[tex]m^2 + 10m + 21 = 0\\\\m^2 + 7m+3m+21=0\\\\m(m+7)+3(m+7)=0\\\\(m+7)(m+3)=0\\\\m=-7\\m=-3[/tex]
The general solution for the above differential equation is
[tex]x(t) =C_1e^{-3t}+C_2e^{-7t}[/tex]
Derivate with respect to t
[tex]x'(t)=-3C_1e^{-3t}-7C_2e^{-7t}[/tex]
(a)
since time is 0 then mass is one meter below
so x(0) = 1
Also it start from rest , that implies , velocity is 0 and time is 0
[tex]x'(0) = 0[/tex]
substitute the initial condition
[tex]C_1 +C_2 = 1[/tex]
[tex]-3C_1-7C_2=0[/tex]
Solve the above equation to get C₁ and C₂
[tex]C_1 =\frac{7}{4} and C_2 = -\frac{3}{4}[/tex]
substitute for C₁ and C₂ in general solution
[tex]x(t) = \frac{7}{4} e^{-3t}-\frac{3}{4} e^{-7t}[/tex]
Thus the required value is [tex]x(t) = \frac{7}{4} e^{-3t}-\frac{3}{4} e^{-7t}[/tex]
Answer:
x(t) = 7/4(e^-7t) - ¾(e^-3t)
Explanation:
Given
Let m represents the mass attached to the spring. m = 1kg
Represent the spring constant with k; k = 21N/m
Represent the positive damping constant with β; β = 10
From Newton second law for the system, we have
m.d²x/dt² = -kx - β.dx/dt --- divided through by m
d²x/dt² = -(k/m)x - (β/m)dx/dt
Suppose the system is in equilibrium
d²x/dt² + (k/m)x + (β/m)dx/dh = 0
Substitute in the values of m,k and β.
This gives
d²x/dt² + (21/1)x + (10/1)dx/dt = 0
d²x/dt² + 21x + 10dx/dt = 0
The auxiliary equation is
m² + 21m + 10 = 0
And the solution is
m = -7 and m = -3.
The general solution is then
x(t) = c1e^-7t + c2e^-3t
Given that
x(0) = 1 and x'(0) = 0
c1 + c2 = 1
-3c1 - 7c2 = 0
c2 = -¾
c1 = 7/4
x(t) = 7/4(e^-7t) - ¾(e^-3t)