I need to solve this circuit by Ohm's law, how do I do it? URGENT r1= 15kohms, r2=18kohms, r3=22kohms and r4=27kohms. Voltage source: 12V

Answer:
View Image
I never heard of intensity and potency before, but im just gonna assume they're another term for potential and current.
Basic concept to knowing how to solve circuit is:
1.) Current in series are the same.
2.) Voltage in parallel are the same
3.) Resistors in series can be add up with [tex]R_{series}=R_1+R_2[/tex]
4.) Two resistors in parallel adds up with [tex]R_1||R_2=\frac{R_1R_2}{R_1+R_2}[/tex]
5.) Know how to use kirchoff current law and kirchoff voltage law. You gotta learn this by yourself because it does take some practice to get used to.