What is the magnitude of the acceleration experienced by an electron in an electric field of 1200 N/C? How does the direction of the acceleration depend on the direction of the field at that point?

Respuesta :

Explanation:

It is given that,

Electric field experienced by an electron, [tex]E=1200\ N/C[/tex]

Charge on electron, [tex]q=-1.6\times 10^{-19}\ C[/tex]

Mass of electron, [tex]m=9.1\times 10^{-31}\ C[/tex]

The electric force is balanced by the force acting on electron as,

ma = qE

[tex]a=\dfrac{qE}{m}[/tex]

[tex]a=\dfrac{-1.6\times 10^{-19}\times 1200}{9.1\times 10^{-31}}[/tex]

[tex]a=-2.1\times 10^{14}\ m/s^2[/tex]

So, the acceleration of the electron is [tex]-2.1\times 10^{14}\ m/s^2[/tex]. As the electron is a negatively charged particle, the field lines is from negative to positive charge.

ACCESS MORE
EDU ACCESS