Work done = 3000J
Input Power = 600W
Explanation:
Potential, V = 120 volt
Current, I = 5A
mass, m = 100 kg
distance, x = 300 cm = 3m
time, t = 5 sec
Work = ?
Work = Force X distance
Force needed to lift 100 kg object is 100 X 9.8 m/s = 1000N
So,
Work = 1000 x 3m = 3000J
Therefore, work done to lift 100 kg object is 3000J
Input power = ?
Input power = V x I
= 120 volt X 5A
= 600 W
Output power = ?
If the energy is conserved then,
Output power = input power = 600W
Efficiency = ?
Efficiency = output power / input power X 100
Efficiency = 600 X 100 /600 = 100%
Therefore, no loss of energy