The population of crawfish in a creek was estimated to be 120 with a growth rate of 4% each year. Which of the
following functions model the estimated population of crawfish in "t" years?
P(t) = 4(120)
P(t) = 120(1.40)
P(t) = 120(1.04)
P(t) = 120(0.04)

Respuesta :

The function model the estimated population of crawfish in t years P(t) = 120(1.04)

Step-by-step explanation:

Here the population is 120

Growth rate is 4%

Time = t years

So, p(t) =120 + [tex]\frac{120 X 4 X t}{100}[/tex]

= 120{1+(0.04) X t}

=120 (1.04t)

Here is the explanation.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico