Speakers A and B are vibrating in phase. They are directly facing each other, are 6.69 m apart, and are each playing a 75.0-Hz tone. The speed of sound is 343 m/s. What is the distance from speaker A to the first point on the line between the speakers where constructive interference occurs?

Respuesta :

Answer:

3.117 m

Explanation:

Given that:

the distance of separation between speaker A and speaker B (L) = 6.69 m

Frequency (F) = 750 -Hz tone

Velocity of speed of sound = 343 m/s

The distance from Speaker A to the first point (L₁) on the line can be calculated by using the formula:

[tex]L_1=\frac{L-A}{2}[/tex]

where A = [tex]\frac{Velocity ofthe sound (V)}{Frequency (F)}[/tex]

we have:

[tex]L_1=\frac{L-\frac{V}{F} }{2}[/tex]

[tex]L_1=\frac{6.69-\frac{343}{750} }{2}[/tex]

[tex]L_1=\frac{6.69-0.457 }{2}[/tex]

[tex]L_1=\frac{6.233 }{2}[/tex]

[tex]L_1= 3.1165 m[/tex]

[tex]L_1=3.117 m[/tex]

∴ the distance from speaker A to the first point on the line between the speakers where constructive interference occurs = 3.117 m

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico