Answer:
I have to pay 20% of the regular price.
Step-by-step explanation:
Let the regular price of the item is $x.
Now, I have to pay 25%, if the regular price of the item was 20% taken off the regular price.
So, the price of the item after the 20% price is taken off the regular price is [tex]x(1 - \frac{20}{100}) = 0.8x[/tex].
So, I have to pay 25% of that price, i.e. [tex]0.8x \times \frac{25}{100} = 0.2x[/tex]
Now, if I have to pay y% of the regular price, then
[tex]x \times \frac{y}{100} = 0.2x[/tex] (Given)
⇒ y = 20%
Therefore, I have to pay 20% of the regular price. (Answer)