miakitlove miakitlove
  • 28-06-2016
  • Mathematics
contestada

if 4 apples cost 0.80, how much do 12 apples cost

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 28-06-2016
4 / 0.80 = 12 / x...cross multiply
4x = 0.80 * 12
4x = 9.6
x = 9.6 / 4
x = 2.4.....12 apples cost $ 2.40
Answer Link
rose121002
rose121002 rose121002
  • 28-06-2016
4 x3 =12 so 0.80 x 3 = 2.4]
Answer Link

Otras preguntas

Air initially at 15 psla and 60 F is compressed to 75 psia and 400 F. The power input to air under steady state condition is 5 hp and heat loss of 4 Btu/lbm occ
A rectangular area is to be enclosed and divided into thirds. The family has $1040 to spend for the fencing material. The outside fence costs $10 per foot insta
PLEASE HELP!!! Eliminate the parameter. x = 5 cos t, y = 5 sin t. Answer must be a rectangular equation
1. In AFKR, which side is included between
• What were the major issues (1947-1958) that became the reason of military intervention in Pakistan for the first time? Justify your answer with any five relev
solve for the proportion below. x/24=5/6 A. 20 B. 10 C. 12 D. 23
y = f(x) = 47 Find f(x) when x=1/2
A row of seats is parallel to a stage at a distance of 90 m from it. At the center and front of the stage is a diffraction horn loudspeaker. This speaker sends
The crop-lien system: a. annoyed bankers and merchants who resented how it made them dependent on farmers. b. applied only to African-American farmers. c. ke
On a quiz worth 5 points, eight students earned a 5, two students earned a 4, five students earned a 3, six students earned a 2, five students earned a 1, and z