Answer:
The correct option is A as inventory turnover is 19.05
Since the manufacturing industry average is 16.19X ,Monroe manufacturing is holding less inventory per dollar compared to the industry average
Explanation:
The inventory value for Monroe Manufacturing is not known,but can calculated using quick ratio
Quick ratio =(current assets-inventory)/current liabilities
Quick ratio=2
Current assets=$70000
Current liabilities=$24500
2=($70000-inventory)/$24500
By cross multiplying we have
2*24500=$70000-inventory
49000=$70000-inventory
Inventory =70000-49000
inventory=21000
In determining how often Monroe sells and replaces inventory, we use inventory turnover ratio
Inventory ratio=sales/inventory
Sales=$400000
inventory turnover=400000/21000
Inventory turnover=19.05