Answer:
14.9 g
Explanation:
The osmotic pressure (π) is a colligative property that can be calculated through the following expression.
π = M × R × T
where
M: molarity
R: ideal gas constant
T: absolute temperature
We can use it to calculate the molarity.
M = π / R × T
M = 8.09 atm / (0.0821 atm.L/mol.K) × 298 K
M = 0.331 M
Given that the molarity is 0.331 M and the volume of the solution is about 246 mL (0.246 L), the moles of solute are:
0.246 L × 0.331 mol saccharin/L = 0.0814 mol saccharin
The molar mass of saccharin is 183.2 g/mol. The mass corresponding to 0.0814 moles is:
0.0814 mol × 183.2 g/mol = 14.9 g