Answer:
Therefore the required equation is C = $ 15p - 60
Step-by-step explanation:
i) the price per gallon of paint = $p
ii) promotion offering price per gallon = $(p-4)
iii) cost of 15 gallons at the rate of promotion offering, C = 15(p - 4) = 15p - 60
Therefore the required equation is C = $ 15p - 60