contestada

A 27.0-m steel wire and a 48.0-m copper wire are attached end to end and stretched to a tension of 145 N. Both wires have a radius of 0.450 mm, and the densities are 7.86 × 103 kg/m3 for the steel and 8.92 × 103 kg/m3 for the copper. (Note that these are mass densities, mass per unit volume, not linear mass densities, mass per unit length.)How long does a wave take to travel from one end to the other end of the combination wire?

Respuesta :

Answer:

The time taken by the wave to travel  along the combination of two wires is 458 ms.

Explanation:

Given that,

Length of steel wire= 27.0 m

Length of copper wire = 48.0 m

Tension = 145 N

Radius of both wires = 0.450 mm

Density of steel wire [tex]\rho_{s}= 7.86\times10^{3}\ kg/m^{3}[/tex]

Density of copper wire [tex]\rho_{c}=8.92\times10^{3}\ kg/m^3[/tex]

We need to calculate the linear density of steel wire

Using formula of linear density

[tex]\mu_{s}=\rho_{s}A[/tex]

[tex]\mu_{s}=\rho_{s}\times\pi r^2[/tex]

Put the value into the formula

[tex]\mu_{s}=7.86\times10^{3}\times\pi\times(0.450\times10^{-3})^2[/tex]

[tex]\mu_{s}=5.00\times10^{-3}\ kg/m[/tex]

We need to calculate the linear density of copper wire

Using formula of linear density

[tex]\mu_{c}=\rho_{s}A[/tex]

[tex]\mu_{c}=\rho_{s}\times\pi r^2[/tex]

Put the value into the formula

[tex]\mu_{c}=8.92\times10^{3}\times\pi\times(0.450\times10^{-3})^2[/tex]

[tex]\mu_{c}=5.67\times10^{-3}\ kg/m[/tex]

We need to calculate the velocity of the wave along the steel wire

Using formula of velocity

[tex]v_{s}=\sqrt{\dfrac{T}{\mu_{s}}}[/tex]

[tex]v_{s}=\sqrt{\dfrac{145}{5.00\times10^{-3}}}[/tex]

[tex]v_{s}=170.3\ m/s[/tex]

We need to calculate the velocity of the wave along the steel wire

Using formula of velocity

[tex]v_{c}=\sqrt{\dfrac{T}{\mu_{c}}}[/tex]

[tex]v_{c}=\sqrt{\dfrac{145}{5.67\times10^{-3}}}[/tex]

[tex]v_{c}=159.9\ m/s[/tex]

We need to calculate the time taken by the wave to travel  along the combination of two wires

[tex]t=t_{s}+t_{c}[/tex]

[tex]t=\dfrac{l_{s}}{v_{s}}+\dfrac{l_{c}}{v_{c}}[/tex]

Put the value into the formula

[tex]t=\dfrac{27.0}{170.3}+\dfrac{48.0}{159.9}[/tex]

[tex]t=0.458\ sec[/tex]

[tex]t=458\ ms[/tex]

Hence, The time taken by the wave to travel  along the combination of two wires is 458 ms.

ACCESS MORE
EDU ACCESS