Respuesta :

A. 0.0821 L-atm / mol-K

Explanation:

Ideal gas law is given as,

PV = nRT

R is termed as Universal gas constant.

Under standard conditions of Temperature (273 K) , Volume (22.4 L), pressure (1 atm) and for number of moles (n=1 ), we will get R as,

R = 1 atm * 22.4 L/ 1 mol * 273 K

  = 0.0821 L-atm / mol-K

Answer:

A. 0.0821 L-atm / mol-K

Explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico