Answer:
According to the Empirical Rule, 68% of the data should fall between 11.98 and 18.02
Step-by-step explanation:
We are given the following data in the question:
10, 11, 12, 13, 13, 13, 14, 15, 16, 16, 17, 18, 18, 19, 20
Formula:
[tex]\text{Standard Deviation} = \sqrt{\displaystyle\frac{\sum (x_i -\bar{x})^2}{n-1}}[/tex]
where [tex]x_i[/tex] are data points, [tex]\bar{x}[/tex] is the mean and n is the number of observations.
[tex]Mean = \displaystyle\frac{\text{Sum of all observations}}{\text{Total number of observation}}[/tex]
[tex]Mean =\displaystyle\frac{225}{15} = 15[/tex]
Sum of squares of differences = 25 + 16 + 9 + 4 + 4+ 4 + 1 + 0+ 1+ 1 + 4 + 9 + 9+ 16 + 25 = 128
[tex]S.D = \sqrt{\dfrac{128}{14}} = 3.02[/tex]
Empirical rule:
Thus, by empirical rule,
[tex]\mu \pm 1\sigma = 15\pm (3.02) = (11.98,18.02)[/tex]
According to the Empirical Rule, 68% of the data should fall between 11.98 and 18.02