Respuesta :
Answer:
mass of carbon dioxide produced = 87.9153846154 g ≈ 87.92 g
Explanation:
The chemical equation is as follow
Butane = C4H10
oxygen = O2
carbon dioxide = CO2
water = H2O
C4H10 + O2 → CO2 + H2O
The equation should be balanced before solving it.
2C4H10 + 13O2 → 8CO2 + 10H2O
molar mass of 13 mole of oxygen = 416 g
molar mass of 8 mole of carbon dioxide = 256 + 96 = 352 g
416 g of oxygen was needed to produce 352 g of carbon dioxide
103.9 g will produce ?
cross multiply
mass of carbon dioxide produced = 103.9 × 352/416
mass of carbon dioxide produced = 103.9 × 352/416
mass of carbon dioxide produced = 36572.8 /416
mass of carbon dioxide produced = 87.9153846154 g ≈ 87.92 g
Taking into account the reaction stoichiometry and lmiting reaction, 87.91 grams of CO₂ are produced when 53.3 g of butane is burned in 103.9 g of oxygen.
In first place, the balanced reaction is:
2 C₄H₁₀ + 13 O₂ → 8 CO₂ + 10 H₂O
Reaction stoichiometry
By reaction stoichiometry (that is, the relationship between the amount of reagents and products in a chemical reaction), the following amounts of moles of each compound participate in the reaction:
- C₄H₁₀: 2 moles
- O₂: 13 moles
- CO₂: 8 moles
- H₂O: 10 moles
The molar mass of the compounds is:
- C₄H₁₀: 58 g/mole
- O₂: 32 g/mole
- CO₂: 44 g/mole
- H₂O: 18 g/mole
Then, by reaction stoichiometry, the following mass quantities of each compound participate in the reaction:
- C₄H₁₀: 2 moles× 58 g/mole= 116 grams
- O₂: 13 moles× 32 g/mole= 416 grams
- CO₂: 8 moles× 44 g/mole= 352 grams
- H₂O: 10 moles× 18 g/mole= 180 grams
Limiting reagent
The limiting reagent is one that is consumed first in its entirety, determining the amount of product in the reaction. When the limiting reagent is finished, the chemical reaction will stop.
To determine the limiting reagent, it is possible to use the reaction stoichiometry of the reaction a simple rule of three as follows: if by stoichiometry 116 grams of C₄H₁₀ reacts with 416 grams of O₂, if 53.3 grams of C₄H₁₀ react how much mass of O₂ will be needed?
[tex]mass of O_{2} =\frac{53.3 grams of C_{4} H_{10}x416 grams of O_{2} }{116 grams of C_{4} H_{10}}[/tex]
mass of O₂= 191.14 grams
But 191.14 grams of O₂ are not available, 103.9 grams are available. Since you have less mass than you need to react with 53.3 grams of C₄H₁₀, oxygen O₂ will be the limiting reagent.
Mass of carbon dioxide
Then the following rule of three can be applied: if by reaction stoichiometry 416 grams of O₂ form 352 grams of CO₂, 103.9 grams of O₂ form how much mass of CO₂?
[tex]mass of CO_{2} =\frac{103.9 grams of O_{2}x352 grams of CO_{2} }{416grams of O_{2} }[/tex]
mass of CO₂= 87.91 grams
Then, 87.91 grams of CO₂ are produced when 53.3 g of butane is burned in 103.9 g of oxygen.
Learn more about reaction stoichiometry:
brainly.com/question/24741074
brainly.com/question/24653699
brainly.com/question/23871710