A 1,200g block of phosphorus-32, which has a half life of 14.3 days, is stored for 100.1 days. At the end of this period, how much phosphorus-32 remains? Round to the nearest tenth.

Respuesta :

Answer:

The amount of phosphorus-32 left after 100.1 days is 9.3 g.

Step-by-step explanation:

Given:

Initial amount of Phosphorus-32 is, [tex]N_0=1200\ g[/tex]

Time period of decay is, [tex]t=100.1\ days[/tex]

Half life of the block is, [tex]t_{1/2}=14.3\ days[/tex]

Now, final amount left is, [tex]N=?[/tex]

We know that, the decay equation for a radioactive material is given as:

[tex]N=N_0e^{-kt}\\k\to decay\ constant[/tex]

The value of the decay constant is given as:

[tex]k=\frac{\ln 2}{t_{1/2}}\\\\k=\frac{0.693}{14.3}=0.0485[/tex]

Now, plug in all the given values and calculate 'N'. This gives,

[tex]N=(1200)e^{(-0.0485\times 100.1)}\\\\N=9.349\approx 9.3\ g[/tex]

Therefore, the amount of phosphorus-32 left after 100.1 days is 9.3 g

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico