Answer:
0.51800346 m/s, 0.12 m
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration
g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s² = a
[tex]v=u+at\\\Rightarrow t=\dfrac{v-u}{a}\\\Rightarrow t=\dfrac{-0.551-0.551}{-9.81}\\\Rightarrow t=0.112334\ s[/tex]
Time taken by frog A is 0.112334 s
[tex]v=u+at\\\Rightarrow v=1.62-9.81\times 0.112334\\\Rightarrow v=0.51800346\ m/s[/tex]
[tex]s=ut+\dfrac{1}{2}at^2\\\Rightarrow s=1.62\times 0.112334+\dfrac{1}{2}\times -9.81\times 0.112334^2\\\Rightarrow s=0.12\ m[/tex]
The velocity of frog B is 0.51800346 m/s and the distance is 0.12 m