Respuesta :

Answer:

9945.6 J

Explanation:

Amount of heat = Mass * Heat Capacity * Temperature Change

Heat capacity of Water = 4.2 J/gC

Amount of heat = 64 * 4.2 * (69 - 32)

Amount of heat = 64 * 4.2 * 37

Amount of heat = 9945.6 J

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico